Cuprins
ToggleAdministrarea medicamentelor pe cale bucală, sublinguală și translinguală
Anumite medicamente sunt administrate bucal, sublingual sau translingual pentru a evita transformarea sau distrugerea lor în tractul digestiv.
Medicamentele administrate pe aceste căi, acţionează rapid, deoarece mucoasa orală este bogat vascularizată şi permite trecerea medicamentelor direct în circulaţia sistemică.
Medicamentele administrate pe cale bucală includ nitroglicerina şi metiltestosteronul.
Sublingual se administrează isosorbid dinitratul, nitroglicerină, ergotamină.
Translingual (pe limbă) se administrează spray-uri medicamentoase pe bază de nitraţi, pentru pacienţii cu angină cronică.
Materiale necesare
- medicaţia prescrisă
- recipient pentru medicamente
Administrare
- se respectă regulile de administrare
- se verifică medicaţia prescrisă şi se compară cu cea ridicată de la farmacie
- se spală mâinile și se dezinfectează
- se explică pacientului modul de administrare
- se confirmă identitatea pacientului
- se verifică data de expirare a medicamentelor
Administrarea medicamentelor pe cale bucală şi sublinguală
- în administrarea pe cale bucală, medicamentul se plasează între obraz şi gingie;
- pentru administrarea sublinguală, medicamentul se plasează sub limba pacientului;
- se instruieşte pacientul sa ţină tableta la locul plasat până când se dizolvă în totalitate, pentru a fi absorbită în întregime;
- nu trebuie atinsă tableta cu vârful limbii sau mestecată pentru a nu fi înghiţită;
- pacientul nu trebuie sa fumeze până când medicamentul nu s-a dizolvat complet, deoarece nicotina are efecte vasoconstrictoare care încetinesc absorbţia.
Administrarea translinguală
- pacientul va fi învăţat să ţină pulverizatorul vertical, cu orificiul de ieşire cât mai aproape de gură;
- va fi instruit să pulverizeze medicamentul doar pe limbă, printr-o apăsare fermă pe butonul flaconului;
- trebuie reamintit pacientului că nu trebuie să inhaleze sprayul, ci doar să îl pulverizeze pe limbă şi să aştepte 10 secunde după adminstrare înainte de a înghiţi.
Consideraţii speciale
- nu se vor da lichide pacientului după administrarea de medicamente pe cale bucală, deoarece unele necesită aproape o oră pentru a fi absorbite în totalitate. De asemenea, nu trebuie nici să-şi clătească gura până la absorbţia completă a medicamentului;
- unii pacienţi care iau frecvent nitroglicerină sublingual pot simţi furnicături la locul de administrare. Se poate alterna locul de administrare pentru a nu provoca iritaţii.
Vezi și
Administrarea medicamentelor pe cale orală
Pentru verificarea cunoștințelor, rezolvă testele din secțiunea Teste grilă.
